تهران، میدان تجریش، ابتدای خیابان ولی عصر، بن بست سرشار، ساختمان تجریش، طبقه دوم، واحد شش

تلفن تماس : 22720777-021

ماموگرافی

ماموگرافی بهترین روش جهت پیشگیری و یا تشخیص به موقع سرطان پستان

ماموگرافی چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام ماموگرافی از کمر به بالا لباس و جواهرآلات خارج می‌شود. هر سمت سینه درحالی‌که بین دو صفحه تحت‌فشار قرار می‌گیرد ۲ بار مورد عکس‌برداری قرار می‌گیرد. این عمل هرچند تاحدی آزاردهنده و دردناک است اما چند ثانیه بیشتر طول نخواهد کشید. در حد امکان سعی کنید طوری برنامه‌ریزی کنید که ماموگرافی را درست قبل از پریود و یا روزهای اول پریود که سینه‌ها حساس هستند انجام ندهید. بهترین زمان روزهای آخر پریود و یا هفته اول بعد از اتمام پریود است. همچنین در روز انجام ماموگرافی از پودر یا اسپری استفاده نکنید. معمولاً بعد از انجام ماموگرافی، شما منتظر می‌مانید تا رادیولوژیست عکس های شما را بررسی کند . ممکن است توصیه به انجام عکس‌های مجدد شود که البته به این معنی نیست که شما سرطان دارید ، این کار معمولاً درمواردی که برای تشخیص دقیق‌تر نیاز به ‌عکس‌های شفاف‌تری هست انجام می‌شود.

در موارد غیرطبیعی بودن ماموگرام چه می‌کنید؟

اگر ماموگرام غیرطبیعی باشد، شما به بررسی‌های بیشتری نیاز پیدا می‌کنید. این بررسی بیشتر بر اساس نتیجه ماموگرافی ، می‌تواند عکس بزرگنمایی، سونوگرافی و یا نمونه‌گیری با سوزن یا جراحی باشد.
در اغلب موارد، خانم‌هایی که ماموگرام غیرطبیعی دارند، سرطان پستان ندارند.

فایده ی انجام ماموگرافی چیست؟

فایده اصلی آن این است که پزشک سرطان را در مراحل اولیه تشخیص می‌دهد و امکان درمان ساده‌تر و کامل‌تر وجود خواهد داشت.

معایب انجام ماموگرافی چیست؟

۱- مثبت کاذب: به این معنی است که ماموگرافی گاها مطرح کننده وجود سرطان پستان است، درحالی‌که درواقع این‌طور نیست. این امر موجب می‌شود بیمار دچار نگرانی گردد و از طرفی نیاز به انجام بررسی‌های بیشتر را فراهم می‌کند. مثلاً انجام نمونه‌گیری که می‌تواند برای بیمار آزاردهنده باشد. موارد مثبت کاذب در سنین زیر ۵۰ سال نسبت به سنین بالاتر بیشتر اتفاق می‌افتد.
۲- تماس با اشعه : درهرحال مانند تمام روش‌های عکس‌برداری مقداری تماس با اشعه وجود دارد. اما تحقیقات نشان می‌دهند ارزش حفظ حیات بیماران با تشخیص به‌موقع سرطان پستان با ماموگرافی، بسیار بیشتر از خطر خیلی کم تماس با اشعه بوده است.

ماموگرافی چیست و از چه سنی و با چه فواصلی باید انجام شود؟

بهترین راه برای کاهش خطر سرطان پستان
انجام منظم ماموگرافی است که نوعی عکس‌برداری با اشعه ایکس است.
سن انجام آن از ۴۰ تا ۷۴ سالگی است، در زنانی که در سنین بالای ۷۴ سالگی در شرایط جسمی خوبی هستند نیز توصیه به انجام ماموگرافی می‌شود. درصورتی‌که سابقه سرطان پستان در افراد فامیل درجه‌یک (مادر، خواهر، دختر) در سنین جوانی (زیر ۵۰سال) وجود دارد انجام ماموگرافی در سنین پایین‌تر توصیه می‌شود. فواصل انجام ماموگرافی بر اساس تصمیم متخصص زنان هر یک تا دو سال است.

امتیاز شما موجب پیشرفت ما می شود!