تهران، میدان تجریش، ابتدای خیابان ولی عصر، بن بست سرشار، ساختمان تجریش، طبقه دوم، واحد شش

تلفن تماس : 22720777-021

کولپوسکوپی - دکتر فرشته سربازی

کولپوسکوپی

در کولپوسکوپی پزشک بوسیله ی ابزار کولپوسکوپ به معاینه ی دقیق نواحی دهانه رحم و اطراف آن بویژه در بیماران مشکوک به سرطان سرویکس میپردازد. سرطان دهانه رحم در جهان رتبه ی دوم  علل مرگ و میر زنان را دارد و بر اساس آمار ها متاسفانه هرسال بیشتر از نیم میلیون نفر از زنان دنیا گرفتار این سرطان می شوند.

سرطان دهانه رحم اگرچه یکی از رایج ترین سرطان ها بین خانم ها می باشد ولی خوشبختانه کولپوسکوپی در رویت به موقع سرطان و جلوگیری از رشد ضایعه های پیش سرطانی نقش بسیار موثری دارد. کولپوسکوپی در معاینه رحم و واژن دید بسیار گسترده و شفافی به پزشک می دهد و هدف اساسی آن ممانعت از گرفتارشدن بیمار به سرطان سرویکس  (دهانه رحم) می باشد.

کولپوسکوپی - دکتر فرشته سربازی

کولپوسکوپی کمک می کند ضایعه های کوچکی که به سادگی قابل رویت نیستد و به مرور میتوانند موجب بروز مشکل و بیماری گردند و یا حتی تبدیل به ضایعه های سرطانی شوند را به سادگی شناسایی و درمان کرد.

کولپوسکوپی چگونه انجام می شود؟

دستگاه کولپوسکوپ بسیار شبیه به میکروسکوپ می باشد و دو دوربین چشمی و یا مانیتور دارد که از طریق آن پزشک داخل لوله ی واژن و دهانه ی رحم را مشاهده می کند، برای باز نگه داشتن کانال واژن پزشک از  ابزار اسپکلوم استفاده میکند. پزشک به کمک بزرگنمایی دستگاه، سلول های این ناحیه را بررسی کرده و از بافت های مشکوک نمونه برداری می کند. در کولپوسکوپی تماسی بین دستگاه و بدن برقرار نمی شود لذا نگرانی بابت عوارض آن نداشته باشید.

منظور از نمونه برداری در کولپوسکوپی چیست؟

وقتی پزشک ضایعه ی غیر طبیعی را مشاهده نماید تکه ی کوچکی از آن را برمیدارد تا  بررسی و تحقیق بیشتر توسط پاتولوژیست انجام شود، به این عمل نمونه برداری یا بیوپسی میگویند. میزان درد و ناراحتی طی نمونه برداری از دهانه رحم با واژن تفاوت دارد. معمولا نمونه برداری از دهانه رحم درد واضحی ندارد اما بیمار فشار و انقباض مختصری را متوجه خواهد شد. نمونه برداری از واژن برعکس دهانه رحم دردناک می باشد و دکتر فرشته سربازی از بی حسی های موضعی برای راحتی بیمار استفاده می کند.

تفاوت تست پاپ اسمیر و کولپوسکوپی چیست؟

دقت تشخیص کولپوسکوپی بسیار بیشتر از پاپ اسمیر می باشد لذا در مواردی که نتیجه ی  آزمون پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد، پزشک کولپوسکوپی را به بیمار پیشنهاد می دهد.

مزایای کولپوسکوپی چیست؟

مزایای کولپوسکوپی - دکتر فرشته سربازی

تمرکز اصلی کولپوسکوپی بر روی تشخیص دقیق ضایعه های سرطانی است اما با اینحال در درمان و تشخیص برخی بیماری های دیگر نیز مفید و بسیار کاربردی می باشد:

 • تشخیص دقیق ضایعه های پیش سرطان سرویکس(دهانه رحم)، واژن، ولو
 • بررسی بیماران مبتلا به خونریزی های نامنظم و لکه بینی
 • بررسی ضایعات مشکوک دهانه رحم، مانند زخم دهانه ی رحم و ترشحات مداوم غیرطبیعی
 • معاینه ی بیماران گرفتار ویروس پاپیلومای انسانی (عامل زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم)
 • بررسی موارد پاپ اسمیر غیرطبیعی
 • معاینه ی دقیق بیماران مبتلا به بیماری های نقص ایمنی مانند ایدز و پیوند عضو
 • معاینه ی پزشکی قانونی قربانیان تجاوز جنسی

اقدامات لازم پیش از کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی لزومی به انجام اقدامات خاصی ندارد فقط رعایت نکات ذکر شده در پایین برای قابل اطمینان بودن نتیجه تست ضروری می باشد.

 • در دوره ی عادت ماهانه خود نباشید
 • از دو روز قبل دوش واژینال و تامپون استفاده نکرده باشید
 • از دو روز قبل بهتر است از فعالیت جنسی پرهیز نمایید
 • ترجیحا همراه خود پد بهداشتی به همراه داشته باشید زیرا ممکن است بعد از نمونه برداری لکه بینی مختصری داشته باشید.

آیا کولپوسکوپی برای خانم های حامله ضرر دارد؟

روش کولپوسکوپی بی خطر می باشد ولی ممکن است بانوان باردار پس از نمونه برداری خون ریزی شدید تری را نسبت به دیگر افراد تجربه نمایند لذا در این مورد نهایتا تصمیم پزشک  وابسته به شرایط بیمار می باشد.

عوارض کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی روشی مطمئن و بی خطر است و عارضه ی جانبی خای تا به حال برای آن گزارش نشده است.  تنها در موارد بسیار کمی عوارض مختصری چون موارد زیر ممکن است داشته باشد:

 • خون ریزی یا لکه بینی بر اثر نمونه برداری ها
 • عفونت
 • درد در ناحیه ی لگن
کولپوسکوپی
میانگین 5 (100%) از 7 رأی